Výherce soutěže Staňte se středem pozornosti

Milí přátelé,

s radostí vám oznamujeme, že novým výhercem soutěže Staň se středem pozornosti se stává uživatel TABEKA.

Tabeka ve svém tématu píše o hmyzích pochoutkách a ptá se našich členů, jestli si myslí, že v budoucnosti budeme  nuceni jíst pavouky či larvy…

Přečtěte si úryvek z velice zajímavého příspěvku:

„Budeme nuceni jíst v blízké budoucnosti pavouky, larvy, cvrčky a další plazivou žoužel? S ohledem na sílící demografické tlaky možná budeme čelit této otázce dříve než později.

Západní svět a rozvinuté země hmyz zatím nepotřebují. Zatím existují velkochovy, všude je dostatek prostoru pro chov hospodářských zvířat a pěstování plodin. Jenže situace se rychle mění, města se rozrůstají, velkoplošné zástavby mění krajinu na betonová satelitní městečka a prostor se zmenšuje. Úrodné půdy ubývá. Jde také o to, že na hmyz se u nás díváme spíše jako na škůdce. Vynakládají se velké peníze na vývoj insekticidů a přitom bychom se měli chovat přesně obráceně a snažit se hmyz systematicky chovat a jíst. Západní civilizace má zatím k pojídání hmyzu nedůvěru a předsudky. Nejsme na to zvyklí. U většiny lidí hmyz vzbuzuje spíše odpor než chuť k jídlu. Ale každý z nás je nechtěným konzumentem hmyzu. Za život sní člověk nemalé množství hmyzu, aniž by si to uvědomil. Třeba ve spánku, nebo v potravinách.

I u nás už se začínají objevovat hmyzí jídla i v restauracích. Zkoušeli jste někdy jíst hmyz. Tedy úmyslně jíst, dát si nějaké hmyzí jídlo. Co si o hmyzím jídle myslíte vy? Ochutnali byste, nebo je vám to odporné? Děkuji za názory „

hmyz

Zde jsou některé ze zajímavých reakcí:

„Já jsem jíst hmyz nikdy nezkoušela, ale věřím že je v něm velká zásobárna proteinů. Pokud by to nedostatek potravin vyžadoval, tak věřím, že by i v civilizovaných zemích lidé jedli hmyz ve vyšší míře než dosud a dokonce ho i pro tyto účely pěstovali. Na tyto potvůrky, které vidím na obrázku, se mi rozhodně sliny nesbíhají, ale kdyby nebylo co, tak kdo ví. Mě fascinoval jiný hmyz a to byly banánové housenky. V jednom dokumentárním filmu z Afriky, jsem viděla jak takové housenky žijí na banánových palmách. Jsou veliké asi jako velká zubní pasta. Domorodci si je chytali a ukousli jim hlavu, potom si vnitřek housenky si vymačkali do pusy, jako by si mačkali třeba sladké kondensované mléko z tuby. Housenka prý má jemnou chuť s příchutí banánu

Jiný kraj – jiný mrav. My na takové pochutiny zvyklí „zatím“ nejsme. Možná, že si zvykneme, když nebude vyhnutí. Nepochybuji o tom, že je to hmyzí jídlo plné „dobrých“ látek pro život člověka. Až to bude nutné, tak již z pudu sebezáchovy člověka mu bude jedno jestli je to brouk a nebo biftek. Zatím já – ani ze studijních důvodů. Pěkný den.

Gratulujeme uživateli Tabeka k výhře, celý příspěvek si můžete přečíst zde.

Pokud se chcete také zúčastnit naší soutěže, klikněte na tento odkaz.

Hodně štěstí v soutěžení přeje

Tým Toluny

Advertisement
%d blogerům se to líbí: