Velikonoční zvyky v Čechách v minulosti

Jako už každý víme Velikonoce se blíží a s nimi přichází i jaro. Letos velikonoční pondělí vychází na      9.4.2012. Každý z nás prožívá tyto svátky jinak a každý má asi jiné zvyky. Tak se spolu podívejme jak je možná slavily i naše babičky.

Středa před Velikonocema była nazývaná středou škaredou nebo černou, protože se v ten den vymetali komíny a podle lidové obyčeje se v ten den nemělo mračit, protože se pak člověk měl mračit všechny středy v roce.

Zelený čtvrtek byl charakteristický tím, že hospodyně vstávaly velmi brzy, aby doma zametly a smetí pak zanesly na křižovatku, to aby se v domě nedržely blechy. V tento den se nemá nic půjčovat a také se nehádat, to aby se Vám všechny hádky vyhýbaly a peníze si k Vám cestu našli.

Na velký pátek se nepracovalo na poli ani v sadu, to aby se nehýbalo se zemí. Také se nepralo, protože by se prádlo namáčelo místo do vody, do Kristovy krve.

Bílá sobota byla charakteristická tím, že se v tento den uklízelo, bílilo se, lidé se připravovali na slavné Vzkříšení na Hod boží velikonoční, pekly se mazance i velikonoční beránky, zdobila se vajíčka a pletli se pomlázky.

Na boží Hod velikonoční se šlo světit jídlo do kostela. Ve východních Čechách dal hospodář kus svěceného mazance, vajíčko  a víno poli, zahradě a studni, aby byla úroda, voda a dostatek ovoce.

Velikonoční pondělí je dnem hodování, šleháním děvčat upletenými pomlázkami, v některých vsech číhali chlapci na děvčata už ráno kdy šly do kostela. Za odměnu dostávali krásně malované vajíčka.


Advertisement

One response to “Velikonoční zvyky v Čechách v minulosti”

  1. Věra Jelínková says :

    Dobrý den.
    Máme zajímavé tradice u nás v České republice, ale je milé od Toluny, že o tom napsali. Díky.
    Napsala jsem o Velikonocích dost dlouhý článek, který je rozdělen na seriál a můžete se podívat a přečíst na níže uvedeném webu. Není to ale můj web, jen tam přispívám.
    Všem přeji Veselé Velikonoce.

%d blogerům se to líbí: